Naturalny olejek rozmarynowy KEJ - jak stosować?
Naturalne olejki stały się bardzo popularne w mojej pielęgnacji i chętnie po nie sięgam. Mają szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie jak i w kosmetyce. Dzisiaj chciałam opowiedzieć Wam o olejku rozmarynowym. Jesteście ciekawi do czego można go używać? Postaram się przedstawić Wam najczęstsze zastosowania. Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią notki :)
OPIS PRODUCENTA:
Oleum Rosmarini
Nasz olejek zarejestrowany jest jako kosmetyk i może być stosowany wyłącznie zewnętrznie.
Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne i pobudzające (np. przy zmęczeniu umysłowym). Afrodyzjak. Wspomaga pamięć i działa stymulująco wobec centralnego układu nerwowego. By poprawić stymulację mózgu olejek w niewielkich ilościach może być wtarty w nozdrza i skronie (masaż). Tonizuje pracę serca, wątroby i woreczka żółciowego oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Pomocny w trudnościach z oddychaniem, przy przeziębieniach, katarze, zapaleniu zatok i astmie.
Stosowany do masażu przy bólach reumatycznych, mięśniowych i artretycznych.
W kosmetyce wykorzystywany do pielęgnacji skóry i włosów. Używa się go do płukania ciemnych włosów i do nacierania skóry przy łupieżu oraz przy słabych włosach z tendencją do wypadania
DOSTĘPNOŚĆ:
Zastosowanie:
Kąpiele: 4-6 kropli na 1/2 wanny ciepłej wody.
Masaże: 3 krople olejku wymieszać z łyżką stołową oliwy z oliwek.
Aromatyzacja powietrza: kominki aromatyczne, lampki, nawilżacze powietrza.
Przeciwwskazania:
Nie stosować u kobiet w ciąży, przy nadciśnieniu oraz u chorych na epilepsję!
Jak ja używałam olejku na sobie? :) Otóż wedle zaleceń producenta przetestowałam wszystkie trzy sposoby. Zażywałam kąpieli z kilkoma kroplami olejku i muszę powiedzieć, że olejek ma dość mocny i specyficzny zapach, który mi bardzo odpowiada - generalnie lubię takie naturalne i ziołowe zapachy. Niestety nie wszyscy przepadają za tego typu zapaszkami. Kiedy tak po mojej kąpieli z olejkiem z łazienki korzystał mój facet, zapytał się czy ja przypadkiem jakichś inhalacji na katar nie robiłam, bo czuje jakieś takie inhalacyjne zapachy. I nic bardziej mylnego, skojarzenia miał bardzo dobre, bo olejek rozmarynowy jest często używany własnie w walce z katarem, przy przeziębieniach czy problemach z zatokami. A takowe miewał w okresie zimowym i często robił inhalacje własnie z tym olejkiem i dlatego od razu takie skojarzenia nasunęły mu się na myśl :) Ja na szczęście na chwile obecną inhalacji nie potrzebuję, ale po takiej aromatycznej kąpieli z olejkiem czułam, że od razu lepiej mi się oddycha.
Kolejne zastosowanie olejku, które dla mnie okazało się zbawienne i najczęściej je stosuję - to masaże pomocne w walce z migreną. Niestety borykam się z tym problemem i stosowałam już wiele różnych sposobów na walkę z migreną i muszę powiedzieć, że w ostatnim czasie masaże z olejkiem rozmarynowym bardzo mi pomagają. Należy pamiętać tylko, aby olejek rozcieńczyć z innym olejami roślinnymi, bo nałożony sam bezpośrednio na skórę może ją podrażnić. Do masażu rozcieńczałam kilka kropli olejku z oliwką dla dzieci z Rossmanna albo z olejkiem arganowym. W przypadku migreny delikatne masaże skroni były dla mnie ukojeniem. Masaże całego ciała również mogą pomóc :)
W sferze emocjonalnej olejek rozmarynowy wspomaga koncentracje i pamięć. Działa pobudzająco i łagodzi stany depresyjne. Dlatego polecam używanie olejku również w kominkach czy nawilżaczach powietrza. I jeszcze jedna ciekawa informacja - olejek rozmarynowy jest też łagodnym afrodyzjakiem, więc jeśli Wasza połówka też lubi ziołowe aromaty, to wlanie kilku kropelek olejku rozcieńczonych z wodą do kominka i zastosowanie w sypialni wieczorem może umilić nam czas :)
I jeszcze wspomnę o kosmetycznym zastosowaniu olejku rozmarynowego. Jest on składnikiem wielu kosmetyków do włosów ze względu na działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które może pomoc w walce z łupieżem i przetłuszczaniu się włosów. Olejek wzmacnia włosy od cebulek i może wpłynąć na zmniejszenie ich wypadania. Polecany jest też osobom mającymi problem z tłustą cera i rozszerzonymi porami ze względu na swoje właściwości normalizujące i ściągające jako składnik w tonikach do twarzy, parówkach, maseczkach czy różnorodnych kompresach. W kosmetyce naturalnej stosuje się go w olejkach do twarzy i ciała (zawsze z innym olejem bazowym) gdyż ujędrnia skórę.
A Wy używacie naturalnych olejków do pielęgnacji? Jakie polecacie? :)
Pozdrawiam serdecznie :*